21. 4. 08
In kam sedaj? INDONEZIJA!!!
Upam, da bo dinamika objav bolj redna, kot je bila za Kenijo... a nikoli se ne ve, saj vsake toliko vseeno morava v službo.
Pozdravček vsem
Nasvidenje Kenija - se vidimo spet
In za konec - Mombasa. Zanimivo obalno mesto, kjer se prepletajo različne kulture, ki so prav tako pisane in pestre, kot so to tudi ljudje, ki v njem živijo.
Pred odhodom smo si ogledali še zadnji "must": trdnjava Fort Jesus, se na božič do sitega najedli, in to v kitajski restavraciji, in se za trenutek večnosti prepustili čudoviti iznajdbi civilizacije: hotelskemu tušu.
Takole, to je bila v kratkem naša dogodivščina po Keniji, kjer smo se kopali v kristalno čistem Indijskem oceanu, se potapljali na koralnih grebenih, se dodobra nahodili po gričevnatem Masailandu, občudovali takšne in drugačne stvaritve matere narave in končno, a ne nenazadnje odkrili tudi pleme Masajev, ki nas je v nekem smislu za vedno zazanamovalo. Prav verjetno jih bomo vedno in povsod nosili s seboj in se k njim še vračali.
Nevenki, ki v Keniji živi s svojo družino - možem Romanom in malo Anno, in ki nam je vse to omogočila (http://www.eyesonafrica.org/), se ponovno iskreno zahvaljujem in sporočam, da se kmalu vidimo - morda ponovno obiščemo Sangaleja in njegove fante ali pa se odpravimo po divjih brezpotjih Tanzanije ali pa se v lovu za gorilami odpravimo v Ugando. Kamorkoli že nas pot zanese, si želimo spremstva najboljšega vodiča Mojzesa, to je Masaja, ki mu je tudi življenje nas, mzungu, znano in blizu.
ASANTE SANA!
(Že bolj komercialni) Masaji v Masai Mari
Zgoraj: prijaznemu vabilu na obred iniciacije (obrezovanja) masajskega bojevnika, se nismo odzvali, smo se pa popoldne prišli poklonit vaškemu poglavarju, ki nas je sprejel z najvišjimi masajskimi častmi.
Veličastna Masai Mara
Le kaj si mislijo o ljudeh, ko se takole zmešano vozimo za in pred njimi in si jih ogledujemo z vseh možnih zornih kotov. Verjetno nič pametnega, saj ti na vsakem koraku dajo vedeti, da so v Masai Mari one glavne, četudi jih zmotiš med hranjenjem...
Ko te Masaji vzamejo za svojega...
Janez, ki se gre nočnega kopanja v toplih vrelcih (mimogrede: razen skromne svetlobe, ki jo je oddajala na veji viseča petrolejka, ni bilo v radiusu par 10 kilmoterov nobenega vira svetlobe - najtemnejša črnina kar sem jih kdaj doživela torej, zato sva si z Ani pot razsvetljevali kar s slikanjem oziroma bliskavico, a pri tem vseeno parkrat zabredli v vodo).
... in Ani, ki si je našla novega prijateljčka - končno enega njenih let
Čeprav Masaji že od samega začetka delujejo izjemno odprti, četudi nič kaj preveč topli, nam je vseeno bilo jasno, da smo zanje le gostje za par dni. Vseeno pa mislim, da smo se jim približali, kolikor je to sploh mogoče, in da so objemi, ki so nam jih namenili ob slovesu, pomenili klic na ponovno srečanje.
Obisk vasi masajskih vdov
Po masajskih običajih se vdove ne smejo vnovič poročiti (pazi: lahko pa imajo otroke) in ker je zanje edina možnost, da se vrnejo k svojim staršem, kar se zgodi le bolj redko, se bolj kot ne obsojene na životarjenje. Pa so se našle skupaj in se odločile, da bodo zgradile svojo vasico, kjer bodo živele sicer tradicionalno, a vseeno samostojno življenje.
Ženske se preživljajo tako z živino, kot z izdelavo in prodajo značilnih masajskih okraskov in nakita, kar pa v bistvu ne zadošča, zato so se lotile pravega podjetniškega podviga: s starim akumulatorjem polnijo baterijske vložke za mobitele, kamere in fotoaparate za celo dolino. Iznajdljivo, ni kaj, hkrati pa tudi sila priročno za turiste.
Ani veselo in vztrajno niza koraldice za svojo masajsko zapestnico.
Potepi po okoliških gričih
20. 4. 08
Vas Maji Moto ali kako te Masaji "pomasajijo"
Po par urah vožnje in še zadnjem postanku v civilizaciji - v mestu Narok smo nakupili hrano za naslednjih 6 dni, smo po nesramno blatni poti (to cesta zagotovo ni bila) prispeli v kamp pri vasici Maji Moto.
Zgoraj: pogled na našo idilično jedilnico - sredi busha.
Umivalnica - na drevesu visi ogledalo, da imaš v vsakem trenutku pregled nad dogajanjem za svojim hrbtom... tako, za vsak slučaj.
Luksuz ni kaj: spali smo v šotoru, jedli, se umivali in še kaj pa pod milim nebom in to ne katerimkoli, ampak afriškim, pravzaprav masajskim.
Prav nepojmljiva je povezanost Masajev z naravo in za teh par dni smo jo skušali doživeti tudi mi - razvajeni, civilizirani Evropejci iz Vižmarij. Pa ni bilo hudo, sploh ne, nasprotno: uživali smo čisto vsak trenutek, ki smo ga lahko in smo ga smeli deliti z Masaji, tem skrivnostnim plemenom, ki je znano predvsem po svojih pogumnih bojevnikih.
Le zgodbice? se sprašujete. Težko je najti odgovor, a mi smo definitivno prepričani, da ne, saj smo jih doživeli in dihali njihov zrak.
Dokaz: čeprav smo s seboj imeli zanje kar nekaj vžigalnikov, smo še naprej vsako popoldne mrzlično nabirali dračje in osličkov drekec (ta je najbolj suh in zato najbolj primeren za kurjavo). Za Ani je bila to pravljična izkušnja in presenetljivo hitro je razumela point: umestnost je v preprijemanju palčke, ki je prislonjena na "pango", nekakšen meč bojevnikov, zaradi česar je trenje nepretrgano.
Njena iskriva radovednost in vedoželjnost je šla tako daleč, da smo komaj doma ugotovili, da nas od tedaj, ko smo se pridružili Masajem, sploh ni več skupaj na slikah, saj nje enostavno ni bilo več na spregled - cele ure se je z njimi potikala okoli, kolovratila po vasi, iskala zebre, gnuje in pasla ovčke ter kozice. Najhuje pa je bilo, ko smo ji mogli povedati, da kdaj kakšna izmed njih občasno konča na našem krožniku... A tudi to nalogo sva kot starša spretno prepustila Masajem. Očke so le še kratek čas žalostno zrle v cvilečo žival, a punca je vsaj doumela, da meso pač ne pride iz strojčka v mesariji. Ko pa je bilo meso na krožniku, je pozabila tudi na spuščanje krvi in veselo zagrizla v meso, čeprav ne dvomim, da nekje v svoji mali glavici še vedno hrani tisti krvav prizor.
Prijateljevanje z Masaji
Ko smo jezero predelali okoli in počez, smo se odpravili proti pravi deželi Masajev. Z Mojzesom je takoj preskočila tista iskra iskrenega prijateljstva in povabil nas je k sebi domov, kar smo razumeli kot veliko čast.
Doma sta ga čakala žena in 6-mesečni sin ter seveda vsa širša družina. Po pričakovanjih je sledila pogostitev in prav z bojaznijo sem čakala, kaj bodo postavili pred Ano. Čeprav je navadno pridna, sploh pa za otroka hvaležna sopotnica, se edino pri hrani lahko njena predvidljivost konča. Na začudenje vseh je po popečenem testu (pojma nimam, kako bi to poimenovala) planila kot sestradan lev in stanovalci vseh okoliških manjat so si jo z zadovoljstvom ali pa začudenjem ogledovali. Najbolj so nas seveda bili veseli otroci, saj smo zanje prinesli sladkarije pa zvezke in barvice - za nas nepomembne drobnarije, ki pa so zanje neprecenljive.
Slikica je nastala pred manjato Mojzesove mame, ki kot tradicionalna Masajka noče slišati, da bi se izselila iz bivališča iz blata in kravjekov, ki ga je, kot velevajo običaji, zgradila s svojimi rokami.
Jezero Naivasha
Dneve smo preživljali ob plezanju po stenah zdaj že stoletja ugaslega vulkana, opazovanju sončnega zahoda in enkratnem poslušanju stotine ptic, ki domujejo v okoliških akacijah.
En cel dan pa smo namenili obisku parka Hell's Gate. Takšno ime je dobil zaradi svoje površinske razgibanosti, ki je posledica tektonskih premikov, zaradi česar je pokrajina res enkratna. Zaradi številnih sotesk pa v njem tudi ni nevarnih plenilcev. Že vedo zakaj...
Par žiraf v neposredni bližini našega lodga.
Ani se hitro znajde... pri spustu v eno izmed sotesk se je rangerja oprijela kot klop.
Kenija - nadaljevanje
Vem, dolgo časa je minilo od našega povratka iz Kenije... a novoletna mrzlica in ostale (postranske) zadeve, kot npr. služba, te po dvotedenski odsotnosti kar zasedejo.
Vseeno sem se odločila, da, četudi z zamudo, malce dopolnim kenijsko avanturo, ki nas je tako očarala in okužila, da že lep čas razmišljamo, kdaj bi se ponovno odpravili med naše prijatelje Masaje.